Zmarła Kora Jackowska
01 sierpnia 2018

Rodzina podała datę i miejsce pogrzebu Kory .  Odbędzie się 08.08.2018 (środa) o godz. 11 w Domu Przedpogrzebowym na Cmentarzu Wojskowym przy ul. Powązkowskiej 43/45 w Warszawie. Kora Jackowska, ikona polskiego rocka, odeszła w sobotę  nad ranem w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Artystka od wielu lat zmagała się z chorobą nowotworową. Miała 67 lat.

 

Kiedy w 1980 wyszła na scenę w Opolu, jej występ zdmuchnął w ciągu pięciu minut wszystkie gwiazdy estrady poprzedniej epoki. Dziś nie ma chyba Polaka, który nie potrafiłby zanucić "Kocham cię, kochanie moje" czy "Krakowskiego spleenu". Kora Jackowska, ikona polskiego rocka, odeszła dziś nad ranem w swoim domu w Bliżowie, w otoczeniu najbliższych. Artystka od wielu lat walczyła z rakiem jajnika. Miała 67 lat.

Foto: LUKASZ KALINOWSKI, MICHAL WARGIN / East News                                                     Kora Jackowska

"Z ogromnym żalem i rozpaczą informujemy, że dziś o 5:30 na swoim ukochanym Roztoczu w otoczeniu najbliższych osób, ukochanych zwierząt i wspaniałej przyrody zmarła Kora. Wielka artystka, piosenkarka, poetka, malarka. (...) Od pięciu lat walczyła mężnie z chorobą nowotworową. Ostatni miesiąc był bardzo trudny. Na końcowej drodze towarzyszyła jej rodzina, przyjaciele i wiele oddanych osób. W tę długą walkę zaangażowanych było wiele najlepszych szpitali, lekarzy, pielęgniarek i opiekunów, za co im z całego serca dziękujemy. Kora dawała ludziom miłość i otoczona była miłością. Zawsze będziemy ją kochać" - napisał na swoim profilu na Facebooku Kamil Sipowicz.

 

Wyjątkowa wokalistka

Pojawienie się Kory z Maanamem na festiwalu polskiej piosenki w Opolu w 1980 roku uznaje się dzisiaj za symboliczny początek wielkiego boomu rockowego, którego byliśmy świadkami w tamtej dekadzie. Ten krótki występ, transmitowany przez reżimową telewizję na całą Polskę, zdmuchnął w ciągu pięciu minut wszystkie gwiazdy estrady poprzedniej epoki – od Rodowicz po Krawczyka. Kora, krótko ostrzyżona, wykonująca kocie ruchy, z dzikim błyskiem w oku, śpiewająca z agresją w głosie "Boskie Buenos", objawiła wszystkim, że nadchodzą nowe czasy. Ten występ zgrał się niemal idealnie w czasie z sierpniowymi strajkami, które przyniosły ludziom mieszkającym wtedy nad Wisłą półtoraroczny haust niespodziewanej wolności.

Foto: PAP

Maanam w Opolu, 1980 rok

Na permanentnym kacu

Piosenki Maanamu okazały się perfekcyjnym wcieleniem ducha tej nieokiełznanej swobody. Szczególnie słychać to na pierwszej płycie Maanamu z 1981 roku, na której hipisowskie rozmarzenie miesza się z punkową zadziornością. Bo z jednej strony jest tu psychodeliczne "Biegnij razem ze mną" i zmysłowy "Szał niebieskich ciał", a z drugiej agresywny "Oddech szczura" i schizofreniczna "Żądza pieniądza". Kora odnajduje się w obu tych estetykach równie sugestywnie, co z perspektywy czasu można uznać za fenomenem na skalę światową. Podobnie jest z tekstami – bo jest w nich zarówno typowo krakowska poetyczność, jak i podsłuchany u ówczesnego Kryzysu czy Tiltu "czarny" realizm. Nic więc dziwnego, że prawie każda piosenka z tej płyty stała się u nas wielkim przebojem.

Kiedy stan wojenny zdławił brutalnie większość pierwszej fali polskiego punka, Maanam stworzył swoje najlepsze płyty – "O!" i "Nocny patrol". Marek Jackowski nie był wtedy zameldowany w Krakowie, więc mieszkał w... hotelu Cracovia. Kora przebywała z kolei z synami w ich wspólnym mieszkaniu przy ul. Kazimierza Wielkiego. Nagrania odbywały się zimą 1982 roku w Teatrze Stu. Wokalistka wracała do domu późnymi nocami ze specjalną przepustką, dzięki której od czasu do czasu podwozili ją... zomowcy z okolicznych patroli.

"»O!« to nasza najlepsza i najgorsza płyta. Była jedyna, niepowtarzalna – powstawała w tak paranoicznej atmosferze, że żadna następna nie mogłaby już tak powstawać, bo byśmy się pozabijali. Złożyła się na to atmosfera stanu wojennego, nasze rozedrganie, alkoholizm, rodzinne rozbicie. Non stop pijani byli właściwie wszyscy, oprócz mnie i realizatora. Nagrywaliśmy na permanentnym kacu. Jeśli ktoś z grupy był na tyle pijany, że nie był w stanie nagrywać, dawaliśmy mu trochę czasu na dojście do przytomności".

Tak naprawdę echa stanu wojennego słychać jednak dopiero na "Nocnym patrolu". Przede wszystkim w ilustracyjnym utworze "Polskie ulice" oraz w piosenkach "Kreon", "Zdrada" i "Nocny patrol", które wszyscy wtedy słusznie postrzegali jako metaforyczne opowieści o tym, co wydarzyło się 13 grudnia nad Wisłą. Co ciekawe – cenzura nigdy się do nich nie przyczepiła i zespół mógł je wykonywać na koncertach.

 

"Mimo że do mojego domu milicja nigdy nie weszła, to jednak 13 grudnia w Grand Hotelu w Sopocie do mojego pokoju wkroczyło nocą kilku jeźdźców apokalipsy. No i masa moich znajomych została wyciągnięta wtedy siłą z domów, przeniesiona do miejsc internowania".

Najwięcej problemów Kora miała z trzema piosenkami. Choć "Parada nadzwyczaj wielkich słoni" miała jednoznacznie psychodeliczny tekst, cenzura zinterpretowała ją jako aluzję do ówczesnej agresji ZSRR na Afganistan. "Anton" nigdy nie zabrzmiał w radiu, bo pojawił się wtedy, kiedy dokonano zamachu na papieża, w którym brał udział bułgarski spiskowiec o takim właśnie nazwisku. "Oddech szczura" nie podobał się już ze względu na tytuł. Nic w tym dziwnego – cenzura musiała być zszokowana, kiedy po tekstach Osieckiej czy Młynarskiego, przeczytała coś tak ekscentrycznego.

Czas represji służył polskiej muzyce rockowej. Kiedy Maanam powrócił na scenę w wolnym kraju, był już zupełnie innym zespołem. Mdłe melodie, kiczowate piosenki o miłości, brak energii, sentymentalne rozmemłanie. Dopiero "Znaki szczególne" okazały się powrotem do formy.

Mężczyźni jej życia

Kora zawsze lubiła mężczyzn z pasją. Taki był też Marek Jackowski. Znakomity gitarzysta, znawca literatury, rockowy geniusz. Poznali się w krakowskiej Piwnicy pod Baranami. Na jednym z głośników siedziała piękna, czarnowłosa dziewczyna. Od razu zwróciła jego uwagę. Podszedł, porozmawiał i zostali razem. W życiu i na scenie. Ich małżeństwo trwało od 1971 roku do 1984 roku. Nie był to idylliczny związek. Dwa lata po ślubie przyszedł na świat ich syn Mateusz, a pięć lat później urodził się Szymon, który był owocem związku Kory z dziennikarzem Kamilem Sipowiczem.

"Nasze małżeństwo trwało trzynaście lat, a ja coraz bardziej uzmysławiałam sobie, że nie chcę grać roli żony. Nie mogłam żyć z mężczyzną, który uważał, że »jako żona« nie mogę robić tego czy tamtego, a jako nieżona mogłabym to robić, niezależnie od tego, czy jesteśmy razem czy nie. Po rozwodzie jeszcze przez jakiś czas próbowaliśmy z Markiem żyć w wolnym związku, ale to się nie sprawdziło. Zbyt wiele było między nami konfliktów, aby ta próba wypadła pomyślnie".

Foto: Miroslaw Stepniak/FOTONOVA / East News

Marek Jackowski i Kora na konferencji prasowej zespołu Maanam w 1983 roku

 

Po rozwodzie Kora miała trudny okres w życiu. Sama, otoczona zewsząd pazernymi menedżerami i zapijaczonymi muzykami, musiała wychowywać dwóch synów. Była w tragicznym stanie psychicznym, właściwie przy życiu trzymała ją tylko troska o los dzieci. Jackowski był na skraju życia i śmierci, pogrążając się w otchłani alkoholizmu. W końcu piosenkarka zostawiła starszego syna w Krakowie, a z młodszym przeprowadziła się do Warszawy, aby zamieszkać z jego ojcem.

Kamila Sipowicza poznała znacznie wcześniej. Ona miała 23 lata, a on 21. Zadecydował przypadek. Wprowadziła się z Markiem do tej samej kamienicy, w której on mieszkał z matką. Zaczęli u siebie bywać – i od słowa do słowa, od gestu do gestu, zakochali się w sobie. Ponieważ Kamil nosił wtedy jeszcze głowę w chmurach, Kora uznała, że powinna uznać owoc ich związku za dziecko Jackowskiego. I rozstali się na wiele lat, choć ich drogi od czasu do czasu się krzyżowały. Wrócili do siebie dopiero w drugiej połowie lat 80. I wtedy Sipowicz był już zupełnie innym człowiekiem: dojrzały, rozsądny, opiekuńczy. Zajął się Korą i jej dziećmi, potem przejął interesy Maanamu. Zamieszkali razem dopiero po śmierci jego matki, która nie akceptowała tego związku. Zostali razem na wiele lat, tworząc nierozerwalną parę.

Foto: East News

Kora i Kamil Sipowicz

 

Wiele wskazuje na to, że Kamil ma ogromny wpływ na Korę. On był dzieckiem hipisowskiej kontrkultury. Zwolennik narkotyków, zaciekły wróg Kościoła, fascynat wschodnich filozofii, skrajny indywidualista, odrzucający tradycyjną moralność wynikającą z dekalogu. Nic dziwnego, że Kora szybko przejęła od niego te poglądy. Zapewne dlatego, że były i jej bliskie – ze względu na własną przeszłość w hipisowskim ruchu. Momentami poszło to chyba jednak za daleko – szczególnie wtedy, kiedy oboje zaczęli wspierać postkomunistów, albo kiedy afiszowali swoje poparcie dla Ruchu Palikota. Czasem dochodziło do groteskowych sytuacji, jak wtedy, kiedy policja przejęła paczkę z marihuaną, której adresatem miał być... pies Kory. Wokalistka wykorzystała wtedy swoje znajomości w świecie polityki, aby zakończyć sprawę. Tym samym, zdaniem wielu, zdyskredytowała swe dawne osiągnięcia. Ale któż z nas nie popełnia w życiu błędów?

Na zawsze samotna

Wiele wyjaśnia dzieciństwo Kory. Wtedy wszyscy znali ją pod prawdziwym imieniem - Olga. Z niechęcią wspomina ojca. Pisze o nim, że był pięknym i bogatym chłopcem, faworyzowanym przez kobiety, który nie nawykł do życia w trudzie. Być może tłumaczą go traumatyczne przeżycia z czasów okupacji? Jako komendant przedwojennej policji został aresztowany i deportowany przez Sowietów, a jego żona zmarła na zesłaniu. Ożenił się drugi raz, ale nie radził sobie z utrzymaniem rodziny. Ciężar jej utrzymania spadł na matkę. Kiedy ta zachorowała na gruźlicę, piątkę dzieci rozesłano do domów dziecka.

Olga trafiła do Jordanowa, gdzie ośrodek prowadziły siostry prezentki. Pięć spędzonych tam lat wspomina jako koszmar – z obrzydzeniem opowiadała potem, że zakonnice psychicznie i fizycznie znęcały się nad nią i innymi maluchami. Kiedy była nastolatką, chciała się zemścić na prezentkach, ale odpuściła, uznając, że zachowywały się tak, ponieważ "musiały być potwornie nieszczęśliwe i to nieszczęście przelewały na dzieci". Jedna z nich ponoć próbowała się z nią potem skontaktować – ale Kora nie chciała tego spotkania. Kiedy zmarł ojciec, dziewczynka wróciła z domu dziecka do Krakowa. Matka nie przeżyła go jednak długo. Bracia popadli z kolei w alkoholizm i zamieniali powoli życie w domu w koszmar.

Foto: Miroslaw Stepniak/FOTONOVA / East News

Kora w 1981 roku

 

"Jeżeli ktoś dzisiaj mnie pyta, czy nie chciałabym mieć jeszcze raz naście lat, to mówię nigdy w życiu! Pierwsze, co przychodzi mi do głowy, kiedy myślę o mojej młodości, to samotność. Byłam sama. Wydawało mi się, że jestem jedna, czarna, sama stwarzająca sobie świat. Moje dzieciństwo to dom dziecka, szpital, internat, azyl u jakiejś ciotki albo ucieczka z domu".

Nic więc dziwnego, że samotna i zdesperowana nastolatka szukała rodziny zastępczej. Znalazła ją wśród krakowskich hipisów. Los chciał, że akurat centrum tego ruchu było w Krakowie. Młoda dziewczyna szybko wsiąkła w przeszczepioną z Ameryki kontrkulturę: włóczyła się po Plantach, przesiadywała na Rynku, jeździła po Polsce na "zloty", brała amfetaminę, paliła haszysz i wąchała proszek Tri. Wtedy przeżyła też swoje pierwsze miłości. Jedną z nich był "Pies", obecny polityk polskiej prawicy, z którym miała burzliwy romans. Potem wspominała te czasy, jako najwspanialszy okres swej młodości. Zmitologizował je również Sipowicz w swej słynnej książce o peerelowskich hipisach. Kto obserwował jednak ten ruch z boku, pamięta dobrze, że nad Wisłą nie był on tak kolorowy, jak mogło się wydawać po wstrzyknięciu "kompotu" - polscy hipisi byli szarzy, brudni i zaćpani.

W pierwszej fazie ruchu związanych było z nim jednak wielu ważnych artystów. Kantor, Bereś, Dymny, Niemczyński, Marek, potem Piwnica pod Baranami. Będąc pod ich wpływem Kora zaczęła sięgać po Witkacego, Gombrowicza, Schulza, Camusa, Sartre’a, czytała dużo poezji. To rozwijało jej rozbudzoną już dziecięcymi lekturami w Jordanowie bujną wyobraźnię. Nic więc dziwnego, że z czasem sama sięgnęła po pióro.

Foto: INPLUS / East News

Kora

 

"Właściwie non stop byłam na nieziemskim haju. Potrafiliśmy przez tydzień nie wychodzić z domu, zahajowani słuchaliśmy muzyki, oglądaliśmy obrazy i pisaliśmy. Wyłamywaliśmy dawno otwarte drzwi. (…) Czułam się zagubiona i wiedziałam, że muszę odzyskać kontrolę nad swym życiem".

Próba samobójcza zakończyła się zerwaniem z narkotykami. Hipisowskie czasy odcisnęły jednak na psychice Kory niezatarte piętno. Mimo że potem założyła na siebie punkowy kostium, do końca życia została hipiską. Oczywiście, sukcesy Maanamu sprawiły, że mogła żyć na wysokim poziomie, zawieszając na kołku niektóre kontrkulturowe idee sprzed lat, ale nieustannie była skupiona na sobie, swoim wnętrzu, własnych emocjach i przeżyciach. Czy dało jej to szczęście? Niekoniecznie. Choć nie chciała o tym głośno mówić, nieoficjalnie mówiło się, że od lat cierpi na głęboką depresję. Potem dzielnie walczyła z chorobą nowotworową. Koniec tej walki to sobota, 28 dzień lipca 2018 roku.

Foto: East News

Kora w 2016 roku

Źródło: Onet
Radio Top  Kręci Nas Muzyka

Kręci Nas Muzyka

Loading ...

Unit 29

Booth House

Featherstall Road South

Oldham

OL9 7TQ

Radio Top

 

 

POLITYKA PRYWATNOŚCI

REGULAMIN

2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone | www.radiotop.com.pl

WIADOMOŚCI

POGODA

RADIO

RAMÓWKA

HIT NA HIT

TOP40.PL

MAPA RADIA

REKLAMA