Wszyscy wiemy o zaletach naturalnych łąkach kwietnych, które coraz liczniej powstają w wielu miastach. Takie miejsca pojawiły się już w Krakowie, Warszawie czy Katowicach. Nie kosi się tam trawników, a także sadzi więcej różnorodnych gatunków kwiatów. Jest to istny raj dla owadów, który pomaga w walce z kryzysem klimatycznym.
Jest ona skupiskiem różnych roślin, o wyglądzie trawiastym. Zalicza się do nich około 55 gatunków. Łąki podwodne są też siedliskiem wielu organizmów.
W skali globalnej ten system ekologiczny jest zagrożony, w związku z zanieczyszczeniem wód i zmianami klimatu. Na skażenie środowiska wodnego wpływają między innymi wycieki ropy ze statków, odwierty na dnie oceanów, zła akwakultura alg. W ciągu ostatniego stulecia spowodowało to wymarcie około 90% traw morskich, które niegdyś były znakiem rozpoznawalnym angielskich wód.
Organizacja Sky Ocean Rescue wraz ze Swansea University, stworzyła projekt odnowy tego ekosystemu zwany Seagrass Ocean Resuce. W brytyjskich wodach mają zamiar zasiać miliony nasion i przywrócić podwodne łąki. Trawa morska ma porosnąć na co najmniej 20 tysiącach kilometrów kwadratowych.
Dlaczego jest to tak ważne?
Trawa morska przede wszystkim zapobiega zmianom klimatycznym, wiążąc duże ilości węgla. Jak podaje „Nature Geoscience”, według naukowców kilometr kwadratowy tych roślin wiąże do 83 tysięcy ton węgla. Dla porównania las o takiej samej powierzchni uzyska aż połowę mniejszy wynik. Ponadto trawy unieszkodliwiają dwutlenek węgla około 35 razy szybciej niż lasy tropikalne.
Jest także domem dla wielu małych żyjątek. Zamieszkuje tam 40 razy więcej małych stworzeń niż na obszarze bez roślinności.
Przyczynia się także do poprawy pH wody oceanicznej. Gdy z odpływem mamy do czynienia za dnia, w roślinach przebiega proces fotosyntezy i pochłaniają one CO2.
Alec Taylor z organizacji WWF, tak komentuje tę sprawę:
“Trawy morskie to roślina-superbohater, która wciąż jest za mało doceniana. Jej stałe znikanie powinno nas jak najbardziej martwić, bo wraz z nią mogą zniknąć przeróżne zależne od jej istnienia gatunki morskich organizmów. Ponadto wzrośnie ilość gazów cieplarnianych, które normalnie mogłyby zostać wyłapane przez te morskie łąki.”
Projekt jest bardzo dobrym pomysłem i miejmy nadzieję, że inne państwa wezmą przykład z Wielkiej Brytanii.
Dariusz Pilichowski
Źródło: Media
Data Publikacji: 31.05.2020 10.00
Komentarze
Kręci Nas Muzyka
tel. (+44) 0161 641 77 76
fax. (+44) 0161 302 91 75
Unit 29
Booth House
Featherstall Road South
Oldham
OL9 7TQ
POLITYKA PRYWATNOŚCI
REGULAMIN
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone | www.radiotop.com.pl
WIADOMOŚCI
POGODA
RADIO
RAMÓWKA
HIT NA HIT
TOP40.PL
MAPA RADIA
REKLAMA