Wielka Brytania. Rozpoczęły się przedterminowe wybory do Izby Gmin.
12 grudnia 2019
Dziś o godz. 7 rano  otwarte zostały lokale wyborcze w całej Wielkiej Brytanii. Wybory do Izby Gmin potrwają do godz. 22. Wyniki w większości okręgów powinny być ogłoszone w nocy z czwartku na piątek. Dzisiejsze głosowanie może zdecydować o przyszłości brexitu.

 

Brytyjskie partie polityczne zakończyły wczoraj wieczorem kampanię przed przedterminowymi wyborami do Izby Gmin. Rządzący konserwatyści przekonywali, że tylko oni mogą przełamać impas wokół brexitu, laburzyści mówili o niedofinansowaniu usług publicznych.

 

Premier Boris Johnson zapytany przez stację BBC, czy uważa, że zasłużył na wygraną, odparł: "Sądzę, że mamy najlepszy program dla kraju, mamy niesamowity program". Przekonywał, że plany Partii Konserwatywnej, które zakładają m.in. ustawowe zwiększenie finansowania publicznego systemu opieki zdrowotnej NHS oraz zatrudnienie 20 tys. nowych funkcjonariuszy policji, są "fantastycznie ambitne". - Możemy osiągnąć wszystkie te rzeczy. Ale nie będziemy mogli, jeśli nasza polityka będzie sparaliżowana przez brexit - zastrzegł.

Johnson został też zapytany o chłopca leżącego w szpitalu w Leeds na podłodze z powodu braku wolnych łóżek, którego zdjęcie od poniedziałku stało się jednym z głównych tematów kampanii. Przekonywał, że właśnie z powodu takich przypadków konieczne jest dofinansowanie NHS, ale jak pokreślił, "kraj będzie mógł ruszyć do przodu, tylko jeśli brexit zostanie dokończony".

 

Z kolei lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn mówił w rozmowie z BBC, że sondaże, które wskazują na wygraną konserwatystów, mogą być błędne. - Podróżowaliśmy po całym kraju i entuzjazm zwolenników naszej partii, którzy wspólnie pracują, aby dotrzeć wszędzie z naszym przesłaniem, jest niewiarygodny - i myślę, że to przesłanie dociera - mówił Corbyn.

- Myślę, że poparcie dla nas rośnie, jest też większe zrozumienie, że nie możemy trwać w sytuacji niedofinansowania usług publicznych i z rządem, który nie był z nami szczery w sprawie brexitu czy rozmów handlowych z USA - dodał.

Według ostatnich sondaży konserwatyści mają od 5 do 12 punktów proc. nad laburzystami, co najprawdopodobniej powinno im wystarczyć do zdobycia bezwzględnej większości w Izbie Gmin, której w poprzedniej kadencji nie mieli.

 

(tw)

Źródło: PAP
 
Data utworzenia: 12 grudnia 2019 09:03

Komentarze

Radio Top  Kręci Nas Muzyka

Kręci Nas Muzyka

Loading ...

Unit 29

Booth House

Featherstall Road South

Oldham

OL9 7TQ

Radio Top

 

 

POLITYKA PRYWATNOŚCI

REGULAMIN

2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone | www.radiotop.com.pl

WIADOMOŚCI

POGODA

RADIO

RAMÓWKA

HIT NA HIT

TOP40.PL

MAPA RADIA

REKLAMA