W Derby shire pojawiło się niezwykle rzadkie zjawisko
08 sierpnia 2018

Przez pożar, który wybuchł w fabryce plastiku w Derbyshire, można było zobaczyć niezwykle rzadkie, piękne i niebezpieczne zjawisko, jakim jest ogniste tornado. 

Straż pożarna z Derbyshire uchwyciła na wideo bardzo rzadkie zjawisko, jakim jest ogniste tornado. Miało ono około 15 metrów wysokości i powstało przez pożar fabryki plastiku w miejscowości Swadlincote. Nagranie pokazuje czerwono-pomarańczowy słup ognia unoszący się nad tym, co pozostało ze spalonej fabryki plastikowych palet.

Słup widoczny na nagraniu wiruje wokół własnej osi, a światło pochodzące z płomieni ognia zdaje się przez to pulsować. Cały wir wygina się także wraz z wiejącym wiatrem, co tylko potęguje efekt grozy. 

"Podczas gaszenia pożaru w Swadlincote zobaczyliśmy ogniste tornado. Tworzy się ono, gdy zimne powietrze znajdzie się nad gorącym, co tworzy dokładnie takie same warunki, jak przy powstawaniu normalnych tornad" - napisali pod swoim wideo strażacy. 

Pożar rozpoczął się w niewielkim budynku, gdzie stały wózki widłowe. Następnie szybko rozprzestrzenił się na resztę fabryki. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń w związku z pożarem. Ogień wybuchł około godziny 1:20 we wtorek, ale dopiero po godzinie 3:00 strażacy mogli rozpocząć akcję gaszenia pożaru. Ogień był tak duży, że widać go było z oddalonego o 40 kilometrów Nottingham. 

"Do akcji gaszenia fabryki w Swadlincote zostali skierowani strażacy z Derbyshire, Leicestershire i Staffordshire, którzy pracowali do samego rana wraz z oddziałami policji oraz pracownikami agencji ochrony środowiska" - powiedział koordynator akcji, Steve Wells.

Ogniste tornada są ekstremalnie rzadkim zjawiskiem. Powstają w momencie, kiedy temperatura rozgrzanego przez pożar gruntu jest o wiele wyższa niż temperatura powietrza, który się nad nim znajduje. Ta różnica temperatur sprzyja powstawaniu wiru, który następnie unosi płomienie ognia tworząc ogniste tornado. To chyba najbardziej niebezpieczne zjawisko, ponieważ tornado takie (jak każde inne zresztą) porusza się z prędkością ponad 100 km/h i wiruje tak szybko, że jest w stanie wyrywać drzewa i niszczyć domy. Na domiar złego przy tym jeszcze pali wszystko na swojej drodze.

                            

 

Radio Top  Kręci Nas Muzyka

Kręci Nas Muzyka

Loading ...

Unit 29

Booth House

Featherstall Road South

Oldham

OL9 7TQ

Radio Top

 

 

POLITYKA PRYWATNOŚCI

REGULAMIN

2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone | www.radiotop.com.pl

WIADOMOŚCI

POGODA

RADIO

RAMÓWKA

HIT NA HIT

TOP40.PL

MAPA RADIA

REKLAMA