Trump: USA zabezpieczyły ropę,
bojownikami IS zajmą się Kurdowie i Turcja
18 października 2019

Prezydent Donald Trump napisał w piątek na Twitterze, że rozmawiał z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem i "jest dobra wolu obu stron i prawdziwa szansa na sukces". "USA zabezpieczyły ropę, a bojownikami IS zajmą się podwójnie Kurdowie i Turcja"-dodał.

 

Trump napisał też, że Erdogan zapewnił, iż po przerwaniu operacji wojskowej w Syrii doszło tylko do niewielkiej wymiany ognia, która została "szybko wyeliminowana".

 

Wcześniej Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF), milicja, na czele której stoją Kurdowie, oskarżyły wojska tureckie o kontynuowanie ostrzału artyleryjskiego i z powietrza na pozycje kurdyjskich bojowników oraz cele cywilne, w tym szpital w Ras al-Ajn. "Turcja łamie porozumienie o zawieszeniu broni atakami, jakie od nocy kontynuuje na miasto"- napisał na Twitterze rzecznik SDF Mustafa Bali.

 

Trump zapewnił na Twitterze, że Erdogan "bardzo chce, by rozejm, lub przerwa, działały". "Podobnie Kurdowie chcą, by doszło do ostatecznego rozwiązania. Szkoda, że nie myślano w ten sposób lata temu. Zamiast tego trzymano wszystko do kupy bardzo słabymi plastrami i w sztuczny sposób". Prezydent zapewnił, że "teraz jest dobra wola obu stron" konfliktu.

 

Dodał: " Poinformowano mnie, że pewne Kraje Europejskie chcą teraz, po raz pierwszy, wziąć bojowników IS (Państwa Islamskiego), którzy pochodzą z ich krajów. To dobra wiadomość, ale należało to zrobić, gdy MY wzięliśmy ich do niewoli".

 

W tweecie kończącym ten wątek prezydent napisał: "POKONAĆ TERRORYZM!".

 

Wcześniej w piątek Erdogan zapowiedział, że przedstawiciele władz Turcji i USA będą w stałym kontakcie w sprawie wdrażania zawartego dzień wcześniej porozumienia o tymczasowym wstrzymaniu ofensywy. Przekazał też, że w przyszłym tygodniu będzie rozmawiał o sytuacji w północno-wschodniej Syrii z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. "Jeśli Bóg pozwoli, dzięki tym rozmowom zaprowadzimy pokój w tym regionie"-dodał.

 

9 października Turcja i sprzymierzeni z jej siłami syryjscy bojownicy rozpoczęli w północno-wschodniej Syrii zbrojną ofensywę o kryptonimie Źródło Pokoju, której deklarowanym celem jest wyparcie bojowników kurdyjskiej milicji YPG z przygranicznego pasa na środkowym odcinku granicy turecko-syryjskiej i utworzeniem tam "strefy bezpieczeństwa", do której Ankara zamierza przesiedlić syryjskich uchodźców zbiegłych do Turcji.

 

Władze w Akarze uważają kurdyjskich bojowników z Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG) stanowiącymi trzon SDF, za terrorystów z powodu ich powiązań ze zdelegalizowaną w Turcji separatystyczna Partią Pracujących Kurdystanu.

 

(tw)

Źródło: PAP

Data utworzenia: 18 października 2019 23:47

 

 

 

Radio Top  Kręci Nas Muzyka

Kręci Nas Muzyka

Loading ...

Unit 29

Booth House

Featherstall Road South

Oldham

OL9 7TQ

Radio Top

 

 

POLITYKA PRYWATNOŚCI

REGULAMIN

2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone | www.radiotop.com.pl

WIADOMOŚCI

POGODA

RADIO

RAMÓWKA

HIT NA HIT

TOP40.PL

MAPA RADIA

REKLAMA

POPROCK-owa 20stka