Theresa May otworzyła drogę do opóźnienia brexitu 
26 lutego 2019

Potrzeba było fali rezygnacji parlamentarzystów i parlamentarzystek, żeby brytyjska Partia Pracy zdecydowała się na deklarację poparcia dla drugiego referendum - i to w wersji zawierającej pozostanie w Unii Europejskiej jako jedną z opcji w głosowaniu.

Jeremy Corbyn zapowiedział, że Partia Pracy poprze drugie referendum – „by nie dopuścić do szkodliwego brexitu torysów” – jeżeli w Izbie Gmin odrzucony zostanie dotychczasowy plan tej partii, który zakładał pozostanie Zjednoczonego Królestwa w unii celnej po brexicie.

Ponieważ w zdominowanym przez Partię Konserwatywną parlamencie taki scenariusz jest właściwie pewny, to poparcie Partii Pracy  dla drugiego referendum zostało przyjęte jako fakt: partia ma w ciągu najbliższych dni złożyć wniosek o drugie referendum, i to w wariancie umożliwiającym głosowanie za pozostaniem w Unii Europejskiej.

Za decyzją Jeremy’ego Corbyna stoją minister ds. brexitu w gabinecie cieni laburzystów Keir Starmer oraz wiceprzewodniczący partii Tom Watson, którzy przekonali lidera, że dalsze opóźnianie poparcia dla drugiego referendum będzie skutkować kolejnymi odejściami parlamentarzystów z szeregów Partii Pracy do grupy posłów niezależnych. W zeszłym tygodniu straciła ona aż osiem osób, które publicznie wzywały partię do poparcia referendum.

Wszystko wskazuje na z góry przegraną pozycję dla wypracowanej przez rząd Theresy May umowy wyjścia GB z UE .

Brytyjska premier Theresa May zapowiedziała dziś, że w razie porażki jej projektu umowy brexitowej  w zaplanowanym na 13 marca głosowaniu w Izbie Gmin posłowie jednak otrzymają prawo wyboru do opóźnienia opuszczenia Wspólnoty - wbrew wcześniejszym jej zapewnieniom że Wielka Brytania  wówczas opuści UE w planowanym terminie bez umowy.

Szefowa rządu podkreśliła jednak stanowczo, że preferowanym scenariuszem jest opuszczenie UE na podstawie wypracowanego programu

- Nie chcę przedłużenia procedury artykułu 50 (traktatu UE); powinniśmy być absolutnie skupieni na tym, aby doprowadzić do wyjścia na mocy porozumienia - oświadczyła. Wskazała, że gdyby wyjście z UE było opóźnione do lipca lub dłużej, to Wielka Brytania musiałaby wziąć udział w tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego. - Jaki sygnał wysłałoby to do ponad 17 mln ludzi, którzy zagłosowali za wyjściem z UE? - pytała May.

 

Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską o północy z 29 na 30 marca br.

 

Radio Top  Kręci Nas Muzyka

Kręci Nas Muzyka

Loading ...

Unit 29

Booth House

Featherstall Road South

Oldham

OL9 7TQ

Radio Top

 

 

POLITYKA PRYWATNOŚCI

REGULAMIN

2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone | www.radiotop.com.pl

WIADOMOŚCI

POGODA

RADIO

RAMÓWKA

HIT NA HIT

TOP40.PL

MAPA RADIA

REKLAMA