Samolot linii British Airways pokonał trasę z Nowego Jorku do Londynu w 4 godziny i 56 minut. To najszybszy w historii lot poddźwiękowy na tej trasie. To również "skutek uboczny" orkanu Ciara, który szaleje nad Europą.
 

Jak poinformował serwis FlightRadar24, Boeing 747-436 linii British Airways, który wystartował w sobotę z Nowego Jorku, na płycie lotniska London Heathrow zameldował się w niedzielę nad ranem o godzinie 4:43 - około 80 minut przed planowanym czasem przylotu. Tym samym pobił rekord lotu poddźwiękowego na tej trasie, przy maksymalnej prędkości wynoszącej 1 327 km/h.

Jak zauważa Flightradar24, poprzedni rekord został ustanowiony przez samolot Norwegian, który z Nowego Jorku do Londynu doleciał w 5 godzin i 13 minut. Z kolei średni czas podróży na tej trasie wynosi 6 godzin i 13 minut.

                                                                     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rekordowy lot samolotu British Airways. Jak to możliwe?

Rekordowy lot w rozmowie z BBC skomentował Alastair Rosenschein, były pilot British Airways oraz ekspert lotniczy. Podkreślił on, że piloci skorzystali z prądu strumieniowego (jet stream), czyli wąskiego i niemalże poziomego strumienia przenoszącego olbrzymie masy powietrza w atmosferze ziemskiej, który znajduje się na wysokości 9-10 km nad ziemią.

Turbulencje w prądach strumieniowych mogą być bardzo silne, ale zdarza się, że cała podróż przebiega płynnie - zaznaczył Rosenschein.

Ekspert zaznaczył też, że choć w pewnym momencie samolot podróżował z prędkością większą od prędkości dźwięku (wynosi ona 1225 km/h), to nie możemy mówić o locie ponaddźwiękowym, gdyż maszyna była wspomagana przez szybko poruszające się masy powietrza. W stosunku do otaczającego powietrza samolot leciał więc wolniej niż 1 327 kilometrów na godzinę.

Wyczyn swoich pilotów skomentowały również linie British Airways. Rzecznik firmy podkreślił, że British Airways przedkłada bezpieczeństwo nad rekordy. Dodał też, że w tym wypadku świetnie wyszkoleni piloci wykorzystali warunki, aby dowieźć pasażerów do Londynu przed czasem.

Jak podkreśla autor bloga, "Przyroda. Pogoda. Klimat", prąd strumieniowy "pomaga w tworzeniu i rozwoju warunków pogodowych, których doświadczamy tu na Ziemi. Z tego wiatru korzystają również samoloty, ponieważ skraca czas lotu".

Orkan Ciara w Europie. Wiatr będzie wiał z prędkością do 130 km/h

Silny wiatr nad Europą, który może osiągać prędkość sięgającą 130 km/h, to efekt orkanu Ciara, który już od kilkunastu godzin daje się we znaki m.in. mieszkańcom Wielkiej Brytanii i Francji.

Wielka Brytania już zaczyna odczuwać żywioł. Operatorzy kolejowi wydali dla klientów zalecenia, by ci odwołali planowane na niedzielę podróże. Odwołano również dziesiątki połączeń lotniczych, w tym międzynarodowych. Poważne utrudnienia mają też wystąpić w transporcie promowym.

Orkan zbliża się również do Francji. Najbardziej narażone są północne rejony, przede wszystkim Bretania, Normandia, Alzacja i Lotaryngia. Alarm wprowadzono też w Owernii w centrum kraju.
 

 

Tomasz Węcławski

Źródło: Media

Data Publikacji: 09.02.2020 22:00

 
Samolot z Nowego Yorku do Londynu
pobił rekord. Efekt orkanu Ciara.
09 lutego 2020

Komentarze

Radio Top  Kręci Nas Muzyka

Kręci Nas Muzyka

Loading ...

Unit 29

Booth House

Featherstall Road South

Oldham

OL9 7TQ

Radio Top

 

 

POLITYKA PRYWATNOŚCI

REGULAMIN

2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone | www.radiotop.com.pl

WIADOMOŚCI

POGODA

RADIO

RAMÓWKA

HIT NA HIT

TOP40.PL

MAPA RADIA

REKLAMA