Rewolucja w angielskich szkołach.
Darmowe tampony i podpaski.
20 stycznia 2020

Wszystkie publiczne szkoły i uczelnie wyższe w Anglii będą mogły zamawiać tampony, podpaski i kubeczki menstruacyjne do bezpłatnego przekazania uczennicom przechodzącym okres. Rząd walczy w ten sposób z tzw. period poverty czyli "ubóstwem menstruacyjnym". Program finansowany jest przez tamtejszy resort edukacji. Takie rozwiązanie funkcjonuje już w Szkocji, a niebawem wejdzie w życie także w Walii.

 

Według szacunków resortu edukacji, projekt kosztować będzie 20 mln funtów i obejmie 1,7 mln uczennic. 

 

- Wiemy, że nie wszyscy mogą mieć łatwy dostęp do produktów, kiedy ich potrzebują. Ten plan rozwiąże problemy w taki sposób, by młodzi ludzie mogli zajmować się codziennymi sprawami - powiedziała Michelle Donelan, minister ds. dzieci i rodziny.

 

Wprowadzenie takiego rozwiązania ma również pomóc w walce ze stygmatyzacją uczennic i zwiększeniem świadomości na temat menstruacji. Minister przyznała też, że ma nadzieję, że dzięki temu uczennice przestaną opuszczać lekcje z powodu okresu. - On jest normalną częścią życia codziennego - dodała.

 

Problem dotyka 42 proc. uczennic

 

Szkoły będą mogły zamawiać środki higieniczne za pomocą internetowego systemu zamówień, a także składając zamówienia e-mailem lub telefonicznie. Dostarczycielem produktów będzie firma P.H.S Group Inc.

 

Jak informuje "The Guardian", ubóstwo menstruacyjne dotyka młodych dziewcząt, które z powodu ograniczonych środków finansowych są zmuszone zabezpieczać bieliznę np. skarpetkami lub papierem. Z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii wynika, że 42 proc. uczennic było zmuszonych korzystać z takich środków zastępczych.

 

Wstyd spowodowany miesiączką i krwawieniem sprawia, że nierzadko opuszczają szkolne zajęcia. To z kolei przekłada się na zaległości w edukacji - dodaje dziennik.

 

 

Dariusz Pilichowski

Żródło: zdr/ml/ BBC, The Guardian / PolsatNews

Data publikacji: 20.01.2020 21:00

Komentarze

Radio Top  Kręci Nas Muzyka

Kręci Nas Muzyka

Loading ...

Unit 29

Booth House

Featherstall Road South

Oldham

OL9 7TQ

Radio Top

 

 

POLITYKA PRYWATNOŚCI

REGULAMIN

2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone | www.radiotop.com.pl

WIADOMOŚCI

POGODA

RADIO

RAMÓWKA

HIT NA HIT

TOP40.PL

MAPA RADIA

REKLAMA