Skąd pochodzą i co oznaczają  w języku angielskim nazwy miesięcy w roku kalendarzowym? Dlaczego “August” kojarzy się z imieniem i skąd na koniec roku tyle …berów?

 

Słowo „kalendarz”, czyli w języku angielskim „calendar” zawdzięczamy, jak wiele angielskich nazw, kulturze rzymskiej. Łacińskie słowo „calendarium” („księga rachunkowa”) dało kalendarzowi swe początki. Rzymianie nazywali pierwszy dzień każdego miesiąca „Kalendae” i wydaje się, że owe dni nie należały do wesołych. Otóż, była to pora spłaty długów, co wiązało się z wnikliwym studiowaniem ksiąg rachunkowych i prowadzeniem rachunkowości. Księgi – „calendarium” – szybko zaczęły być utożsamiane z rachowaniem nie tylko pieniędzy, ale i czasu (w końcu czas to pieniądz), przyczyniając się do narodzin współczesnego słownikowego „kalendarza”.

 

NAZWY MIESIĘCY

 

JANUARY

Nazwa pochodzi od rzymskiego boga Janusa, patrona wszelkiego rodzaju bram i drzwi. Janus przedstawiany był jako bóg o dwóch twarzach – jedną patrzącą w przeszłość, drugą zaś w przyszłość.

FEBRUARY

Łacińskie słowo “februa” oznacza “oczyszczać”, “czyścić”. Rzymski miesiąc „Februalia” był więc czasem duchowego oczyszczenia oraz pokuty za przewinienia i występki.

MARCH

Miesiąc ten został nazwany na cześć rzymskiego boga wojny – Marsa. W marcu z reguły wznawiane były operacje militarne i kampanie wojenne przerwane na czas zimy.

APRIL

Nazwa wywodzi się z łacińskiego “aperio”, oznaczającego “otwieranie” lub “rozkwitanie”, co oczywiście wynikało z faktu powracającej do życia flory, kwitnących kwiatów i wszędobylskiej sielskiej zieleni.

MAY

Kolejny “boski” miesiąc, tym razem nazwany imieniem rzymskiej bogini Maia, rzekomo doglądającej rosnącej roślinności. Inna etymologia wskazuje na łacińskie słowo „maiores”, czyli „starszyzna”, której oddawano w maju hołd.

JUNE

Miesiąc rzymskiej bogini Juno, patronki małżeństw oraz kobiet. Imię bogini wywodzi się z łacińskiego słowa „juvenis”, oznaczającego „młodych ludzi”. Był to miesiąc utożsamiany z godami i miłosnymi wybrykami.

JULY

Przed rządami Juliusza Cezara rzymski kalendarz rozpoczynał się od marca. Cezar nieco zreorganizował misterną strukturę czasu, ustanawiając styczeń za pierwszy miesiąc w roku. Dało to podstawy kalendarzowi Juliańskiemu. Co więcej, jeden z miesięcy – lipiec (July) – nazwał swym imieniem i nawet po wprowadzeniu kalendarza Gregoriańskiego nazwa nie została zmieniona.

AUGUST

Oktawian August był pra-bratankiem Juliusza Cezara oraz pierwszym cesarzem rzymskim. Oczywiście nie mógł wypaść gorzej na kalendarzowych kartach, niż Juliusz, a zatem nazwał kolejny miesiąc swym imieniem.

SEPTEMBER

Z łacińskiego “septem”, czyli “siedem”, jako że był to siódmy miesiąc wczesnego kalendarza rzymian – przed wprowadzeniem zmian przez Juliusza Cezara.

OCTOBER

Z łacińskiego “octo”, czyli “osiem”, jako że był to ósmy miesiąc wczesnego kalendarza rzymian – przed wprowadzeniem zmian przez Juliusza Cezara.

NOVEMBER

Z łacińskiego “novem”, czyli “dziewięć”, jako że był to dziewiąty miesiąc wczesnego kalendarza rzymian – przed wprowadzeniem zmian przez Juliusza Cezara.

DECEMBER

Z łacińskiego “decem”, czyli “dziesięć”, jako że był to dziesiąty miesiąc wczesnego kalendarza rzymian – przed wprowadzeniem zmian przez Juliusza Cezara.

 

 

 

 

 

 

 

Dariusz Pilichowski

Źródło: Zwiedzamy

Data Publikacji: 07.06.2020   20.20

 

 

Komentarze

Pochodzenie angielskich nazw miesięcy.


07 czerwca 2020
Radio Top  Kręci Nas Muzyka

Kręci Nas Muzyka

Loading ...

Wejdź na

CIEKAWOSTKI

   KONTAKT

Unit 29

Booth House

Featherstall Road South

Oldham

OL9 7TQ

Radio Top

 

 

POLITYKA PRYWATNOŚCI

REGULAMIN

2019 © Wszelkie prawa zastrzeżone | www.radiotop.com.pl

WIADOMOŚCI

POGODA

RADIO

RAMÓWKA

HIT NA HIT

TOP40.PL

MAPA RADIA

REKLAMA

POPROCK-owa 20stka