Komentarze

Odkrywamy przed Wami magiczne miejsca Wielkiej Brytanii i ukazujemy je na antenie radia. Chcielibyśmy ukazać  wszelkie ich uroki by przełamać stereotypowe twierdzenie, że prócz płaskiego terenu i nadmorskich klifów nic ciekawego Wielka Brytania nie ma do zaoferowania.

 

Dzisiejszą wycieczkę zaczynamy od najbardziej popularnej herbaciarni w Północnej Walii w miejscowości Llanrwst.

Herbaciarnia Tu Hwnt i’r Bont to XV-wieczny budynek znajdujący się w hrabstwie Conwy, w północnej Walii i dla wielu jest obowiązkowym miejscem wizyty w trakcie zwiedzania Wielkiej Brytanii.Znajdujący się na skraju Parku Narodowego Snowdonia budynek, został zbudowany w 1480 roku i początkowo był częścią znajdującego się tu pierwotnie gospodarstwa rolnego. W XVI przekształcono go w siedzibę sądu dla okolicznych terenów.Przez kolejne stulecia kilkukrotnie popadał w ruinę mimo kilku prób odbudowy i renowacji. Dopiero w XX wieku Tu budynek został przejęty przez National Trust, który już od 50 lat wynajmuje budynek.Pierwotny dzierżawca zdecydował się przekształcić budynek w tradycyjną walijską herbaciarnię, która pół wieku później nadal znajduje się w tym miejscu.

Dach i ściany tego cudnego domku pokrywają pnącza Virginii, rośliny, która na jesień zmienia kolor liści z zielonego na czerwone. Dla zwiedzających północną Walię , a w szczególności dolinę Conwy, Tu Hwnt I’r Bont jest obowiązkowym miejscem odwiedzin.

Tu Hwnt I’r Bont od dawna znany jest ze swoich tradycyjnych podwieczorków, podawanych ze sławnymi bułeczkami, wypiekanymi według „tajnego przepisu”, a także  wielokrotnie nagradzanych domowych ciast. Równie popularny jest chleb „Traditional Bara Brith”, który został wyróżniony nagrodą Prawdziwego Smaku Walii. Można się nim uraczyć na miejscu, lub zabrać bochenek ze sobą do domu.

 

Przy okazji będziemy mieli także okazję podziwiać równie stary most, który znajduje się tuż obok herbaciarnii.

 

 

 

Kolejną popularną atrakcję jaką jest Pot Mel Ty Hyll – Brzydki Dom. Jest to wyjątkowo czarująca kawiarnia, w której można posilić się domowym jedzeniem przed dalszą trasą. Nie ma informacji kto i w jakich latach wybudował ten dom, jest to owiane tajemnicą. Jedno jest pewne - budynek rzeczywiście nie należy do najpiękniejszych, ale przez to ma swój niepowtarzalny urok…

 

Następnym  punktem naszej wycieczki będą bardzo urokliwe jeziora.

Llyn Geirionydd - jezioro z małą plażą, idealne miejsce, aby popływać kajakiem. Przy końcu jeziora znajduje się zatoczka na 3 auta.Warto wspomnieć, że nad jeziorem LLyn Geirionydd urodził się w VI w. Taliesin -  jeden z pierwszych poetów piszących w jezyku walijskim.Z nad brzegu jeziora LLyn Geirionydd można wybrać się na krótki spacer, ścieżką prowadzącą do kolejnego jeziora. ok 2 km. przyjemna trasa przez pachnący, urokliwy las z mnóstwem paproci zaprowadzi nas do Llyn Crafnant.

Llyn Crafnant - Znajdziemy tam również małą plażę, z której rozpościera się piękny widok na jezioro otulone mnóstwem drzew.Jest to przeurocze miejsce, gdzie podczas zachodu słońca, w romantycznej aranżacji możemy miło spędzić czas ciesząc się pięknymi widokami.Nad tym jeziorem nie ma możliwości popływania, ale w zamian można przespacerować się wkoło jeziora (ok 5.23 km) W połowie trasy znajduje sie kafejka z pamiątkami , jedzeniem oraz napojami, gdzie każdy napewno znajdzie coś dla siebie.


Kolejna lokalizacja powinna także znaleźć się na liście wszystkich, którzy zwiedzają Walię. Llynnau Mymbyr stanowią dwa jeziora znajdujące się niedaleko wioski Capel Curig. Kiedy pogoda sprzyja możemy zaobserwować na tafli jeziora idealne odbicie najwyższego szczytu w Walii – góry Snowdon. Można zostawić auto przy przydrożnej zatoczce na granicy dwóch jezior i rozkoszować się widokiem na piękne góry podczas pikniku.

 

 

Następne miejsce, które chcieliśmy odwiedzić to wąwóz Fairy Glen- Betws-y-Coed. Początkowo mieliśmy problemy ze znalezieniem tego miejsca. A szukając go zupełnie przez przypadek doszliśmy do pięknych wodospadów, których nawet nie mieliśmy w planie wycieczki. Trasa do wodospadów bardzo przyjemna, wiedzie przez miły i cichy las, z którego wychodząc napotykamy od razu kawiarnię, w której rozkoszujemy się kawką i pysznym ciastem. Zakup w kawiarni umożliwia nam darmowe wejście na wodospady, bowiem wychodząc tylnym wyjściem znajdziemy się od razu na trasie do Conwy Falls. Jeśli jednak nie kupimy niczego możemy przejść do wodospadów płatna bramką, która znajduje się tuż obok budynku – 1 funt za osobę. Wodospady może nie należą do najbardziej spektakularnych, jednakże ich szum wody i tak robi wrażenie i wprawi nas w nastrój relaksu i pozwoli rozkoszować się świeżą bryzą napływającego powietrza.

 

 

W drodze powrotnej również zupełnie przez przypadek natknęliśmy się na ścieżkę do Fairy Glen. Zeszliśmy kamiennymi schodami w dół i w końcu znaleźliśmy wąwóz. Bardzo nastrojowe miejsce, gdzie widok potoku płynącego pomiędzy stromymi skalnymi, blisko siebie ułożonymi brzegami lasu tworzące swoisty wąski wąwóz otoczony lasem, robi dość imponujące wrażenie.

 

Walia oferuje mnóstwo możliwości, gdzie każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Miejsce magiczne, gdzie natura przeplata się z historia, miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić.Przedstawiliśmy Wam tylko namiastkę tego, co warto zobaczyć w Walii. W kolejnych relacjach opowiemy o kolejnych miejscach, które odwiedziliśmy i w które będziemy chcieli Was zabrać.

Do zobaczenia na szlaku i do usłyszenia na antenie Radia Top.

 

Anna Michalak

RadioTop

Data publikacji: 04.04.2020 11:30

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Odkrywamy zakątki Północnej Walii.
04 kwietnia 2020
Radio Top  Kręci Nas Muzyka

Kręci Nas Muzyka

Loading ...

Wejdź na

PODRÓŻNIK

Unit 29

Booth House

Featherstall Road South

Oldham

OL9 7TQ

Radio Top

 

 

POLITYKA PRYWATNOŚCI

REGULAMIN

2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone | www.radiotop.com.pl

WIADOMOŚCI

POGODA

RADIO

RAMÓWKA

HIT NA HIT

TOP40.PL

MAPA RADIA

REKLAMA

POPROCK-owa 20stka