Głuche osoby posługujące się ASL (American Sign Language) może w końcu czekać przełom. Nie mówimy już bowiem o rękawicy przekształcającej język migowy na pismo, ale na mowę.

 

Nie każda osoba słysząca i niesłysząca zna język migowy. W dodatku sama nauka również nie należy do najłatwiejszych, gdyż najczęściej gramatyka języka wizualnego i fonicznego bardzo się od siebie różnią.

Biorąc pod uwagę fakt, że nie istnieje jeden, uniwersalny język migowy na całym świecie, możemy stwierdzić, że to właśnie ci, którzy posługują się Amerykańskim Językiem Migowym mają najwięcej szczęścia do AI.

Na początku była bowiem rękawica, za pomocą której osoba g/Głucha mogła "pisać" treść wiadomości na danym ekranie. Teraz naukowcy poszli o krok dalej i skonstruowali rękawicę transkrybującą język migowy na mowę. Wszystko po, aby komunikacja na linii osoba słysząca - niesłysząca była łatwiejsza.

źródło: techxplore.com - aibusiness.pl

 

Rękawica została stworzona przez bioinżynierów z z UCLA. Jun Chen, asystent profesora bioinżynierii w UCLA, przyznał, że powstała ona po to, aby osoby g/Głuche nie były przymuszone do wynajmowania tłumacza za każdym razem, gdy tylko będą chciały załatwić jakąś sprawę lub skontaktować się z osobą niesłyszącą.

Dodatkowo naukowiec wyraża nadzieję na zwiększone zainteresowanie nauką języka migowego, jak również zwróci uwagę na problemy tej grupy społecznej. Sam system zawiera parę rękawiczek mających cienkie, rozciągliwe czujniki biegnąca wzdłuż palców. Są one opatrzone odpowiednimi systemami elektronicznymi, odczytującymi ruchy rąk, a co za tym idzie daktylografię (alfabet języka migowego), słowa i frazy. Te natomiast, przesyłane są do aplikacji w smartfonie. Ostatnim etapem jest przekształcanie migowego na mowę z prędkością jednego słowa na sekundę.

UCLA złożyło już wniosek o patent tego urządzenia. Zapewniło tym samym, że rękawiczki nie będą drogim gadżetem, aby każda osoba g/Głucha mogła sobie na to pozwolić. Naukowcy dodają, że model komercyjny będzie miał jeszcze bogatsze słownictwo i szybszy proces tłumaczenia języka migowego na mowę.

 

Tomasz Węcławski

Źródło: media

Data Publikacji: 07 lipca 2020 ; 10.30

Komentarze

Naukowcy opracowali rękawicę, która
przetłumaczy język migowy na mowę.


07 lipca 2020
Radio Top  Kręci Nas Muzyka

Kręci Nas Muzyka

Loading ...

Wejdź na

CIEKAWOSTKI

Unit 29

Booth House

Featherstall Road South

Oldham

OL9 7TQ

Radio Top

 

 

POLITYKA PRYWATNOŚCI

REGULAMIN

2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone | www.radiotop.com.pl

WIADOMOŚCI

POGODA

RADIO

RAMÓWKA

HIT NA HIT

TOP40.PL

MAPA RADIA

REKLAMA

POPROCK-owa 20stka