Katastrofa samolotu w Kazachstanie. Samolot linii Bek Air rozbił się tuż po starcie z lotniska w kazachskim mieście Ałma Ata. Co najmniej 15 osób zginęło, a 66 zostało rannych. Na pokładzie było 93 pasażerów oraz pięcioro członków załogi. - Obudziłam się, kiedy samolot zaczął nabierać wysokości. Okazało się, że już dwa razy samolot podnosił się i tracił wysokość... Potem był straszny dźwięk - albo silnik, albo coś innego - relacjonuje jedna z pasażerek.
 

Samolot rozbił się o godz. 7.22 czasu miejscowego (godz. 2 w Polsce). Leciał z Ałma Aty do stolicy kraju - Nur-Sułtan. Fokker-100 linii Beck Air stracił wysokość podczas startu, przebił betonowe ogrodzenie lotniska, po czym uderzył w dwupiętrowy budynek. W budynku w momencie katastrofy nikogo nie było.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Kazachstanu informuje, że na pokładzie, nie licząc załogi, było 85 osób dorosłych, pięcioro dzieci i trójka niemowląt. Władze przekazały, że do szpitala trafiło ponad 60 osób. Stan 22 osób oceniany jest jako ciężki.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

Jak pisze agencja TASS, szczęśliwie dla pasażerów i ludzi będących w budynku, nie doszło do wybuchu pożaru. Na miejsce wypadku natychmiast dotarły służby ratownicze, które rozpoczęły ewakuację z zagrożonego miejsca. Obecnie na miejscu trwa akcja ratunkowa, w której uczestniczy prawie 1000 osób.

Kazachstan: Katastrofa samolotu Fokker-100. Relacja pasażerki

- O godzinie 7.05 samolot już powinien był wznieść się w powietrze. Z jakiegoś powodu go wstrzymali... Drzemałam. (...) Obudziłam się, kiedy samolot zaczął nabierać wysokości. Okazało się, że już dwa razy samolot podnosił się i tracił wysokość... Potem był straszny dźwięk - albo silnik, albo coś innego. Samolot leciał krzywo. Wszystko było jak w filmie: wrzaski, krzyki, płacz ludzi - powiedziała portalowi Tengrinews jedna z pasażerek.

Prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew złożył głębokie kondolencje krewnym ofiar. Powiedział również, że "wszyscy odpowiedzialni zostaną surowo ukarani zgodnie z prawem".

W kraju zawieszono wszystkie loty wykonywane przez maszyny typu Fokker-100 oraz linie Bek Air. Media informują, że samolot, który się rozbił, miał ponad 23 lata.

Linie lotnicze Bek Air zostały założone w 1999 r., a ich głównym celem są operacje lotnicze dla VIP-ów. Obecnie firma określa siebie jako pierwszą w Kazachstanie tanią linię lotniczą. Jej flota składa się z siedmiu samolotów Fokker-100.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nie jest to pierwsza katastrofa lotnicza w tym rejonie. 29 stycznia 2013 r. w pobliżu Ałma Aty rozbił się samolot pasażerski lecący z miasta Kokczetaw, zabijając 20 osób.

Miesiąc wcześniej 27 osób zginęło, gdy na południu kraju rozbił się samolot wojskowy przewożący wyższych rangą kazachskich funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(tw)

Źródło: PAP, BBC

Data publikacji: 27 grudzień 2019 9:15

 

Komentarze

Kazachstan: Katastrofa samolotu
z prawie setką pasażerów, są ofiary.
27 grudnia 2019
Radio Top  Kręci Nas Muzyka

Kręci Nas Muzyka

Loading ...

Unit 29

Booth House

Featherstall Road South

Oldham

OL9 7TQ

Radio Top

 

 

POLITYKA PRYWATNOŚCI

REGULAMIN

2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone | www.radiotop.com.pl

WIADOMOŚCI

POGODA

RADIO

RAMÓWKA

HIT NA HIT

TOP40.PL

MAPA RADIA

REKLAMA

POPROCK-owa 20stka