Gwiazda Betlejemska pojawi się na niebie już dziś 21 grudnia 2020 roku. Ostatni raz zjawisko to było widziane w 1226 roku, czyli blisko 800 lat temu. Gwiazda Betlejemska to w rzeczywistości wynik wielkiej koniunkcji Jowisza i Saturna - dwóch największych planet Układu Słonecznego. Sprawdź, gdzie i o której godzinie podziwiać Gwiazdę Betlejemską?

 

To zjawisko niezwykle rzadkie. Ostatni raz była ona widziana blisko 800 lat temu, a dokładnie w 1226 roku. Kolejna okazja, aby zobaczyć na niebie Gwiazdę Betlejemską pojawi się dopiero w 2080 roku, a następna w 2400. Nie warto zatem przegapić tej niezwykłej okazji.

           

Z ostatnią łatwą do obserwacji koniunkcją Jowisza i Saturna mieliśmy więc do czynienia w 1981 roku i wtedy minimalny dystans dzielący oba ciała sięgał 1 stopnia i 9 minut kątowych.

Wielkimi krokami zbliża się kolejne spotkanie dwóch największych planet Układu Słonecznego. Dojdzie do niego 21 grudnia br. o godzinie 13:22 naszego czasu. To, co jest wyjątkowe w tej koniunkcji, to jej bliskość. Obie planety znajdą się w odległości tylko 6 minut kątowych! Co prawda, w Manchesterze o 13:22 jest jeszcze zbyt jasno aby rozpocząć obserwacje, ale można je rozpocząć już około godziny 15:20–15:40, czyli niecałe dwie godziny po największym zbliżeniu.

Jowisza i Saturna znajdziemy wtedy około 10 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem. I to jest jedyna zła wiadomość w tym wszystkim. Choć obie planety będą znajdować się tak blisko, że można byłoby podziwiać je przez duży teleskop i jednocześnie przy dużym powiększeniu, to niskie położenie nad horyzontem powoduje, że używanie powiększeń większych niż 100 razy mija się z celem. Niestabilność atmosfery na tej wysokości skutecznie rozmywa szczegóły i dalsze nadmierne powiększenia nie daje już żadnych pozytywnych efektów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Warto jednak zaznaczyć, że nawet na powiększeniu kilkudziesięciu razy jesteśmy w stanie zobaczyć wyraźnie tarcze obu planet, pierścienie Saturna, galileuszowe księżyce Jowisza i największy księżyc Saturna, czyli Tytana. A wszystko to znajdzie się jednocześnie w polu widzenia naszego instrumentu optycznego.

Tak będzie wyglądała koniunkcja przez teleskop powiększający około 100 razy.

Widok to naprawdę niecodzienny, bo do ostatniej tak bliskiej koniunkcji obu planet doszło w roku 1623. Na następną koniunkcję przyjdzie nam poczekać do 31 października 2040 roku, ale wtedy Jowisz i Saturn zbliżą się do siebie na ponad jeden stopień. Kolejna tak bliska koniunkcja jak tegoroczna wystąpi dopiero w marcu 2080 roku.

Jak już wspomnieliśmy, warunki geometryczne nie zachęcają do używania dużych teleskopów. Dobra wiadomość w tym jest taka, że do obserwacji warto wykorzystać prawie każdy instrument optyczny. Nawet lornetka o powiększeniu 10 czy kilkunastu razy pokaże nam wyraźnie obie planety z ich księżycami.

Oczywiście musimy trzymać kciuki za pogodę. Dzisiejszy dzień jest pod tym względem fatalny, ale być może  natura się nad nami zlituje i wieczór okaże się bezchmurny. Czego Wam i sobie z całego serca życzę!

 

TO JUŻ DZIŚ 😱 Wybacz, ale uważam, że jako miłośnik astronomii masz wręcz obowiązek udostępnić znajomym informację o tak...

Opublikowany przez AstroLife Niedziela, 20 grudnia 2020

Komentarze

Już dzisiaj na niebie Gwiazda Betlejemska czyli wielka koniunkcja
Jowisza i Saturna.


21 grudnia 2020
Radio Top  Kręci Nas Muzyka

Kręci Nas Muzyka

Loading ...

Wejdź na

CIEKAWOSTKI

Unit 29

Booth House

Featherstall Road South

Oldham

OL9 7TQ

Radio Top

 

 

POLITYKA PRYWATNOŚCI

REGULAMIN

2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone | www.radiotop.com.pl

WIADOMOŚCI

POGODA

RADIO

RAMÓWKA

HIT NA HIT

TOP40.PL

MAPA RADIA

REKLAMA

POPROCK-owa 20stka