na zdjęciu od lewej: Adam Siwek, Maciej Serocki, Paweł Pawłowski

 

15 września w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy objętej Honorowym Patronatem Ministra Obrony Narodowej Mariusz Błaszczaka, pt.

"NIEBO NAD BRYTANIĄ. Polskie Siły Powietrzne w 80-tą rocznicę bitwy o Anglię."

 

15 września był przełomowym momentem Bitwy o Anglię – Niemcy stracili tego dnia ponad 60 samolotów, zginęło ponad 80 lotników niemieckich, wielu zostało rannych lub dostało się do niewoli. Dzień ten był też dniem pokazu wielkiej klasy polskich pilotów.

Wystawa była okazją do publicznego pokazu rzeźby Orła z Blackpool – dotychczas zdobiącego elewację oficerskiego klubu „Biały Orzeł” w miejscowości Blackpool znaczącej dla formowania się polskiego lotnictwa na terenie Wielkiej Brytanii. Pamiątka ta została pozyskana dzięki inicjatywie brytyjskiej Polonii – Stowarzyszenia Polska Niepodległa w Lancashire. Celem wystawy jest podkreślenie roli polskich pilotów w jednej z największych kampanii powietrznych II wojny światowej.

Wystawa prezentuje udział polskich pilotów w Bitwie o Anglię – służących w jednostkach brytyjskich oraz polskich Dywizjonach, z uwzględnieniem przebiegu bitwy od 10 lipca do 31 października 1940 roku, jak również jej znaczenia dla dalszego przebiegu konfliktu w Europie podczas II wojny światowej.

Wydarzeniem specjalnym wystawy było przekazanie przez Prezesa Stowarzyszenia Polska Niepodległa Lancashire Macieja Serockiego oraz Dyrektora Biura Upamiętniania Walki i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej Adama Siwka, rzeźby orła narodowego z frontonu Klubu Oficerskiego Polskich Sił Powietrznych – Stowarzyszenia Lotników Polskich w Blackpool (Wielka Brytania) i tablicy upamiętniającej lotników polskich w Blackpool.

 

O wydarzeniu i historii "Orła Białego" z Blackpool opowiada nasz gość, Prezes Stowarzyszenia Polska Niepodległa oddział Lancashire - Maciej Serocki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tomek Węcławski

Data Publikacji: 27.09.2020

Rozmawiała: Agnieszka Staszak

 

Komentarze

"Historia Orła Białego" i Maciej Serocki.
Prezes Stowarzyszenia Polska Niepodległa
oddział Lancashire.


27 września 2020
Radio Top  Kręci Nas Muzyka

Kręci Nas Muzyka

Loading ...

Unit 29

Booth House

Featherstall Road South

Oldham

OL9 7TQ

Radio Top

 

 

POLITYKA PRYWATNOŚCI

REGULAMIN

2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone | www.radiotop.com.pl

WIADOMOŚCI

POGODA

RADIO

RAMÓWKA

HIT NA HIT

TOP40.PL

MAPA RADIA

REKLAMA