Dublin dopuszcza odrębne zasady brexitu dla Irlandii Północnej
12 listopada 2019

Premier Irlandii Leo Varadkar oświadczył, że w trakcie poniedziałkowego spotkania z brytyjskim premierem Borisem Johnsonem będzie rozmawiał na temat możliwości odrębnych rozwiązań w sprawie brexitu dla Irlandii Północnej.

 

Jak powiedział Varadkar dziennikarzom w trakcie wizyty w porcie w Dublinie, postara się sprawdzić, czy istnieje płaszczyzna porozumienia odnośnie "szczególnego północnoirlandzkiego" rozwiązania, o którym Johnson w ostatnich dniach wspominał.

- Jak państwo wiecie, negocjacje toczą się między grupą zadaniową Unii Europejskiej, w tym Irlandią, z jednej strony i rządem Wielkiej Brytanii z drugiej. Ale nie da się powiedzieć, że przez ostatnie dwa lata nie byliśmy zdolni dyskutować, dzielić się ideami oraz konsultować stanowiska i to będzie miało właśnie miejsce jutro - zaznaczył szef irlandzkiego rządu.

 

Zatem nie wiem, czy możemy wypracować jakieś wspólne stanowisko dotyczące wyjątkowego rozwiązania północnoirlandzkiego, ale zawsze jako rząd mówiliśmy, że jest to coś, na co jesteśmy otwarci. Oczywiście wolelibyśmy, by Wielka Brytania jako całość pozostała w unii celnej lub w jednym obszarze celnym, ale to oni o tym decydują, a nie my. Dlatego ciekawe będzie sprawdzenie jutro, czy możemy znaleźć jakąś platformę porozumienia co do szczególnego rozwiązania północnoirlandzkiego - dodał Varadkar.

Wynegocjowane przez poprzednią brytyjską premier Theresę May, ale odrzucone przez brytyjski parlament porozumienie z UE w sprawie brexitu przewiduje tzw. backstop, polegający na utrzymaniu otwartej granicy z Irlandią jeśli unijno-brytyjska umowa o wolnym handlu nie wejdzie w wyznaczonym czasie w życie.

Źródło: Onet

 

 

 

Radio Top  Kręci Nas Muzyka

Kręci Nas Muzyka

Loading ...

Unit 29

Booth House

Featherstall Road South

Oldham

OL9 7TQ

Radio Top

 

 

POLITYKA PRYWATNOŚCI

REGULAMIN

2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone | www.radiotop.com.pl

WIADOMOŚCI

POGODA

RADIO

RAMÓWKA

HIT NA HIT

TOP40.PL

MAPA RADIA

REKLAMA