Komentarze

Wszystkich Świętych skłania Polaków do odwiedzenia grobów zmarłych, wspomnień na ich temat, ale również zaopiekowania się nagrobkiem, który niejednokrotnie przez resztę roku stoi zapomniany. Tłumy zbierające się pierwszego listopada na cmentarzach w całej Polsce napędzają biznes branży florystycznej, która tworzy dające do myślenia oferty. Należą do nich m.in. poczty kwiatowe dostarczające wiązanki bezpośrednio na groby.

 
Pierwszy listopada jest szczególnym dniem w roku, który oprócz z pamięcią o bliskich zmarłych, kojarzy nam się niestety również z korkami, eksponowaniem nowej odzieży i... biznesami, które budzą wątpliwości, a dla wielu Polaków okazują się niezwykle przydatne. W ostatnim czasie popularny i promowany w mediach społecznościowych jest trend polegający na dostarczeniu wiązanki na grób przez kuriera zatrudnionego przez kwiaciarnię. Te same firmy oferują również opiekę nad nagrobkiem w listopadzie.
"Doręczamy kwiaty na cmentarze i do domów rodzinnych na terenie całej Polski" - głosi reklama jednej z firm dostarczających wiązanki. Wystarczy kliknąć w wybrany bukiet, a firma dostarczy kwiaty na wybrany grób. Nie jest ona jednak odosobnioną w swoich działaniach.

Podobną ofertę ma kolejna z firm florystycznych, która oferuje opiekę nad grobem zmarłego. W przypadku braku czasu lub odległego miejsca zamieszkania za 189 zł można zamówić nie tylko wiązankę, ale również pełną obsługę polegającą na wymianie wypalonych zniczy, zapaleniu dwóch nowych, a także posprzątaniu grobu wraz z jego umyciem. Poprawność wykonania usługi zostaje potwierdzona przez zdjęcie nagrobka przed i po jej wykonaniu.

Całość brzmi niepokojąco, jednak klientów na tego typu usługi nie brakuje.

"Byłam sceptycznie nastawiona, aczkolwiek wszystko było super, polecam usługę" - piszą klienci oceniający ofertę, którzy skorzystali z niej już przed 1 listopada.

 

- Już w ubiegłych latach pojawiały się oferty florystyczne polegające na dostarczaniu kwiatów na groby. Oczywiście pojawiają się one wyłącznie sezonowo, pod koniec października. Z punktu widzenia osoby posiadającej kwiaciarnię, jest to uzasadnione, jednak jedynie w przypadku dużych, rozbudowanych sieci, które posiadają usługi dostarczania kwiatów do klienta. Małe, lokalne kwiaciarnie nie mogą sobie na to pozwolić. Wszystkich Świętych jest poza tym świętem, które nie pozwala na odpoczynek florystom. Ilość wiązanek, bukietów i pojedynczych kwiatów, które są zamawiane w tym okresie jest większa niż w dwa, a nawet trzy miesiące, w których nie obowiązują żadne większe święta - przyznała Pani Małgorzata, florystka z jednej z warszawskich kwiaciarni.

 

- Dla mnie to absurdalne i trochę przerażające, że potrzebujemy tego w obecnych czasach. Jeśli ktoś pamięta o bliskich, powinien znaleźć czas, żeby odwiedzić grób, zadbać o niego. Rozumiem jednak, że mieszkając na drugim końcu Polski chcemy jakkolwiek uczcić pamięć o bliskich. Tylko, że dla mnie położenie znicza i kwiatów na grobie przez kuriera jest niemal równe zapaleniu wirtualnego znicza na Facebooku. Czy to rzeczywiście jest pamięć? Święto ma sens dopiero, kiedy pojawimy się osobiście na cmentarzu, niekoniecznie pierwszego listopada, kiedy będą tam tłumy - powiedział nam Grzegorz z kwiaciarni w Gdańsku.

Nie tylko poczta kwiatowa może jednak szokować. W zeszłym roku pomiędzy chryzantemami jedna z kobiet w Przybysławicach niedaleko Ostrowa Wielkopolskiego zamontowała GPS, żeby zlokalizować kobietę, która kradła kwiaty z cmentarza.

Dlaczego Polacy korzystają z cmentarnej poczty kwiatowej?

- Czasem najprostszym wyjaśnieniem może być odległość i brak czasu. Jesteśmy bardzo zapracowani i zmęczeni, dlatego skorzystanie z takich usług nie jest złym pomysłem. Kolejną kwestią jest wzmożony ruch na drogach, który niestety w statystykach policyjnych wygląda bardzo źle. Liczne wypadki, brak wyobraźni za kierownicą, skłonność do ryzyka niektórych kierowców, pośpiech i niekiedy równiez jazda pod wpływem alkoholu powoduje, że ludzie coraz mniej chętnie wybierają się w podróż w takie zatłoczone dni. Nie możemy też wykluczyć trudnych relacji rodzinnych. Żal do najbliższych niekoniecznie mija z ich śmiercią, ale mimo to ciężko nam pozostawić grób nietknięty. Możemy odczuwać poczucie obowiązku, szczególnie jeżeli zmarła osoba to rodzic lub ktoś, kto nie ma nikogo innego. Taka usługa w tym wypadku nie zmusza nas do tak silnej konfrontacji ze swoimi uczuciami, a mimo wszystko mamy poczucie, że dopełniliśmy swoich obowiązków. Ostatnią istotną kwestią może być też zwyczajny konformizm i/lub dbanie o wizerunek. Nie chcemy, by groby naszych bliskich były zaniedbane, wiedząc, że niemal wszystkie dookoła będą pięknie wysprzątane - przyznał psycholog Wojciech Adamowicz.

 

 

(tw)

 

Źródło: Ofeminin

 

Autor: Marta Średnicka

Cmentarna poczta kwiatowa
dostarczy wiązankę na grób.
31 października 2019
Radio Top  Kręci Nas Muzyka

Kręci Nas Muzyka

Loading ...

Unit 29

Booth House

Featherstall Road South

Oldham

OL9 7TQ

Radio Top

 

 

POLITYKA PRYWATNOŚCI

REGULAMIN

2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone | www.radiotop.com.pl

WIADOMOŚCI

POGODA

RADIO

RAMÓWKA

HIT NA HIT

TOP40.PL

MAPA RADIA

REKLAMA