Basia Gąsienica Giewont,  urodzona 18 listopada 1991 w Zakopanem, znana również muzycznie jako Bashka. Polska wokalistka, aktorka teatralna i musicalowa. Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie. Laureatka m.in. nagrody Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Edith Piaf).

 

Współpracowała z Adamem Sztabą przy albumie "Moje pocieszenie" Andrzeja Brandstattera, nagrała duet z Grzegorzem Turnauem do albumu „Fabryka klamek”, śpiewała też na płycie "Krajobraz Rzeczy Pięknych" Andrzeja Zaryckiego. Pracowała z Andrzejem Poniedzielskim przy projekcie muzycznym "Wywar z przywar". Występowała jako gość specjalny czeskiego zespołu Čechomor podczas koncertów w Czechach i Słowacji. Wzięła udział w projekcie "Freddie Mercury rock-operowo".

Występowała w roli Jasia w operze Engelberta Humperdincka "Jaś i Małgosia". W musicalu "Legalna Blondynka"  w reż. Janusza Józefowicza, występowała jako Serena lub Enid. W warszawskim Teatrze Rampa była Królową w "Rapsodii z Demonem", a w spektaklu dla dzieci Wanna Archimedesa grała rolę Prymuski. Jako Emilia Wojtyła wystąpiła w musicalu o Janie Pawle II pt. Karol. W latach 2017–2019 wcielała się w postać Alice w musicalu "Piloci" na deskach Teatru Muzycznego Roma w Warszawie. Od 2020 występuje w tym teatrze jako Aida w musicalu o tym samym tytule.

W 2013 wzięła udział w trzeciej edycji programu "The Voice of Poland". Trafiła do drużyny Marii Sadowskiej, ostatecznie dotarła do etapu „bitew”. W styczniu 2020 wzięła udział w programie "Szansa na sukces. Eurowizja 2020", wyłaniającym reprezentanta Polski w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji. Za wykonanie piosenki zespołu The Beatles „Love Me DO” otrzymała wyróżnienie.

W przyszłym roku ukaże się oficjalnie w sprzedaży album Basi, "Basia Gąsienica Giewont Śpiewa Piosenki Andrzeja Zaryckiego" , projekt zrealizowany w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Kultura w sieci. Znajdziemy na nim świetnie wyśpiewane przez Basie 5 piosenek, a w nagraniach towarzyszą jej muzycy: fortepian Piotr Wyleżoł, kontrabas Adam "Szabas" Kowalewski, perkusja Krzysztof Dziedzic, gitara Andrzej Gondek. Słowa: Dariusz Bazaczek, Jan Nowicki, Józef Baran, Monika Partyk.

Basia Gąsienica Giewont, piękna, młoda, wesoła, wszechstronnie uzdolniona 29-latka. Karierę artystyczną wywróżył jej Grzegorz Turnau, gdy miała zaledwie   3 latka. Artystka to również czynny kryminolog. Kochająca scenę, zwierzęta, kryminalne historie i podróże.  Nieco niecierpliwa, ale szczera. Jak sama mówi, jest kręconowłosą "wariatką" z ogromnymi pokładami energii.

 

 

Oto nasza pełna rozmowa z Basią Gąsienicą Giewont.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tomek Węcławski

Data Publikacji: 14 września 2020 ; 20.30

Komentarze

Basia Gąsienica Giewont
w sobotnim spotkaniu z Gwiazdą
w Radio Top.


14 września 2020
Radio Top  Kręci Nas Muzyka

Kręci Nas Muzyka

Loading ...

Unit 29

Booth House

Featherstall Road South

Oldham

OL9 7TQ

Radio Top

 

 

POLITYKA PRYWATNOŚCI

REGULAMIN

2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone | www.radiotop.com.pl

WIADOMOŚCI

POGODA

RADIO

RAMÓWKA

HIT NA HIT

TOP40.PL

MAPA RADIA

REKLAMA